Za mnoge idealna biljka za unutarnje prostore je carska begonija, poznata i kao kraljevska begonija i lisna begonija, latinskog naziva Rex-cultorum.
Karakteriziraju je srcoliki ili zvjezdoliki listovi u raznim nijansama živih boja – zelene, roze, ljubičaste, smeđe, prošarani upečatljivim zlatnim i srebrenim šarama. Carska begonija se uzgaja zbog prekrasnih dekorativnih listova.
Održavanje i njega carske begonije
Carsku begoniju je vrlo lako uzgajati i održavati.
Carsku begoniju treba držati na svijetlom mjestu, no ne na izravnoj sunčevoj svjetlosti. Idealna temperatura prostora je između 13 i 20 °C.
Zimi se na carskoj begoniji pojavljuju rozi neugledni cvjetovi. Te cvjetove je dobro rezati kako bi biljka svu svoju snagu usmjerila na lišće.
Zalijeva se umjereno, u periodu rasta prosječno jedan put tjedno, onda kada je površinski sloj suh. Ako je preobilno zalijevate korijen joj može istrunuti. Nakon što carska begonija uspori rast, razrijedite zalijevanje i pazite da u podlošcima ispod tegli ne ostane voda.
Posude za sadnju potrebno je dobro drenirati. Jedan put tjedno preporučuje se umjereno gnojiti.
Sadnja i razmnožavanje carske begonije
Gomolji carske begonije sadi se od kraja ožujka do sredine svibnja. Sadi se u mješavinu zemlje za cvijeće, pijeska i treseta. Ako sadite više gomolja u jednu posudu, razmak mora biti minimalno 20 cm.
Begonije je moguće saditi i u vrtu, ali tek nakon što prođu sve opasnosti od mraza.
Vrlo lako se razmnožava i reznicama. U proljeće otrgnite jednu grančicu i zasadite je u mješavinu pijeska i zemlje za cvijeće. Umjereno, ali redovite zalijevajte, sve dok se ne pojave znakovi da se biljka primila.
Zanimljivosti o carskoj begoniji
Carska begonija je nezamjenjiva kućna biljka. Izrazito je dekorativna i unosi živost i boje i razbija monotoniju u prostoru. Jako se dobro uklapa u prostor i savršeno se slaže s drugim biljkama kada se smjesti iza različitih puzajućih biljaka ili onih čije grane i lišće padaju prema dolje.