Kroton, latinskog naziva Codiaeum variegatum, je jedna od najljepših sobnih biljaka zbog svojih sjajnih listova nevjerojatnih jarkih boja, oblika i veličina.
Ova tropska biljka podrijetlom je iz Malezije i istočnog Pacifika, pripada porodici mlječika – Euphorbiacées, a kad nas se najčešće uzgaja kao kućna biljka.
Sjajni zeleni listovi išarani su žutim, zelenim, crvenim, ružičastim, bijelim, žutim ili smeđim rebrastim šarama. Naličje lista je obično crvenkasto.
Oblik lista varira od uskog, duguljastog, oblog, nazubljenog do kopljastog. Starije biljke tokom ljeta cvjetaju neupadljivim, žućkastim cvjetićima koje treba uklanjati.
Ako se pravilno njeguje, može narasti i do metar u visinu.
Uzgajanje i njega krotona
Kroton treba držati na jako svijetlom mjestu kako bi njegove boje došle do punog izražaja, ali ne izravno na suncu jer ono može uzrokovati na listovima ružne mrlje. Što ima više svjetla, veličanstvene boje lišća bolje će se isticati.
Kroton loše reagira na promjene temperature, stoga ga treba držati na jednoličnoj temperaturi, koja ne smije biti niža od 13, ni viša od 27 °C.
Kroton voli vlagu i treba ga zalijevati redovito, ali umjereno i to 2-3 puta tjedno tijekom proljeća i ljeta. Nakon zalijevanja, obvezno istresite višak vode iz podloška.
Od početka jeseni zalijevanje treba prorijediti, no zemlja se nikada ne smije potpuno isušiti.
Listove krotona treba redovito, ali umjereno prskati vodom. Prskanje pojačajte ako je zrak u prostoriji suh.
Jedanput mjesečno kroton treba prehranjivati.
Sadnja i razmnožavanje krotona
Kroton se razmnožava reznicama u proljeće ili rano ljeto. Vršne izboje dugačke desetak centimetara, treba odrezati, posaditi u vlažnu zemlju, prekriti plastičnom folijom i držati na svijetlom, toplom i vlažnom mjestu dok ne uhvati korijen, a zatim ga presadite.
Zanimljivosti o krotonu
Listovi krotona sadrže otrovni bijeli mliječni sok koji iritira kožu. Stoga ga treba držati izvan dohvata djece.