Đurđica (lat. Convallaria majalis) je elegantna, mirisna biljka koja unosi notu prirodnosti i profinjenosti u vrt. Uz pravilnu sadnju, osiguravanje odgovarajućih uvjeta i njege, možete uživati u bogatom cvjetanju ove biljke svake godine.
Nekad je bila jako popularna, mogla se naći u gotovo svakom vrtu, a danas je iz vrtova gotovo iščezla.
Ako želite pridonijeti povratku ove biljke koju krase nježni, bijeli cvjetići, u nastavku pročitajte nekoliko korisnih savjeta koji će pomoći da vaše đurđice lijepo napreduju i obilno cvjetaju.
Vodite računa o tome da đurđica preferira polusjenu ili sjenovita mjesta, slično njenom prirodnom staništu u šumama. Previše direktne sunčeve svjetlosti može dovesti do pregrijavanja i oskudnog cvjetanja.
Idealno bi bilo saditi je u lagano tlo, bogato organskim tvarima i dobro drenirano tlo koje zadržava vlagu, ali ne postaje previše mokro. Dodavanje komposta može pomoći poboljšanju strukture tla.
Sadnja đurđica
Vrijeme sadnje: Najbolje se sadi u jesen ili rano proljeće, prije nego što biljka započne aktivan rast.
Razmak: Đurđica se množi pomoću podzemnih rizoma, stoga osigurajte dovoljno prostora između biljaka (otprilike 20-30 cm) kako bi se mogle prirodno širiti.
Postupak: Iskopajte rupu dovoljno široku da obuhvati rizome, postavite ih u rupu i prekrijte s laganim slojem tla. Dobro zalijte nakon sadnje kako biste potaknuli ukorjenjivanje.
Njega i održavanje đurđica
Zalijevanje: Održavajte tlo ravnomjerno vlažnim, posebno tijekom sušnih razdoblja. Prekomjerno zalijevanje treba izbjeći kako se rizomi ne bi pokvarili.
Gnojidba: Primjena uravnoteženog, sporoodlučujućeg gnojiva u proljeće može potaknuti rast i obilnije cvjetanje.
Malčiranje: Postavljanje sloja malča oko biljaka pomaže zadržavanju vlage i sprječava rast korova.
Njega: Nakon cvatnje, uklonite uvelike cvjetove i osušen list kako biste spriječili razvoj bolesti, ali pustite listove da se prirodno razviju kako bi biljka sakupila energiju za sljedeću sezonu.
Razmnožavanje đurđica
Đurđica se najčešće razmnožava dijeljenjem rizoma
Najbolje je podijeliti rizome u jesen ili rano proljeće. Iskopajte skupinu biljaka, podijelite ih na manje dijelove, svaki s barem nekoliko pupoljaka ili zdravih rizoma, te ih sadite na novo mjesto.
Imajte na umu da je đurđica invazivna u povoljnim uvjetima pa može brzo preuzeti područje. Ako ne želite prekomjerno širenje, redovito provjeravajte i kontrolirajte rast biljke.
Važna napomena
Đurđica je ljekovita, ali i otrovna biljka. Njeni plodovi su crvene bobice koje imaju primjenu u medicini, ali su otrovne. Zbog svog privlačnog izgleda i slatkog okusa bobice su posebno opasne za djecu.