Mini ruže, poznate i kao minijaturne ruže te patuljaste ruže, su hibridne ruže od kojih neke dosegnu jedva 20 cm visine, a većina ih naraste do pola metra.
Premda su minijaturne, one su prilično otporne, dugo cvjetaju i daju lijepe cvjetove ugodnog mirisa.
Mogu se uzgajati na balkonu ili terasi, u vrtu, ali i u stanu.
Ako sami sadite mini ružu, na dno posude stavite kamenčiće ili komadiće cigle kako bi se osiguralo otjecanje vode. Zemlja u kojoj gajite mini ruže mora biti vlažna, ali višak vode mora slobodno otjecati, kako im korijen ne bi bio u vodi. Prevelika količine vlage može dovesti do pojave gljivica.
Mini ruža u stanu
Odlučite li pokušati mini ružu uzgajati u stanu, morate znati da je to prilično zahtijevan zadatak. Vodite računa da svojoj mini ruži odaberete poziciju s dovoljno svjetla, i to takvu koja će osigurati da bar 5 sati dnevno bude obasjana izravnom sunčevom svjetlošću.
Ruže, pa makar bile minijaturne, obožavaju sunce. Ako nemaju dovoljno svjetlosti, mini ruže će vrlo brzo početi gubiti lišće i propadati. Zato, ako joj ne možete osigurati dovoljno svjetla, mini ružu eventualno može u vrijeme cvatnje neko kraće vrijeme držati u stanu, a potom je premjestiti na otvoreno kako bi se oporavila.
Zalijevanje mini ruže
Za zalijevanje je najbolje koristiti kišnicu ili odstajalu vodu. Tijekom ljeta se zalijevajte obilno, a zimi umjereno.
Nakon cvjetanja obavezno odrežite ocvale cvjetove i suhe grančice, a jednom godišnje biljku orežite jer će to potaknuti novi rast.
Orezivanje mini ruže
Preporuka je da se orezivanje obavi u jesen, pri čemu se uklanjaju suhe i mrtve grane, a zdrave grane se prikrate na polovinu svoje duljine. Pri tome treba koristiti oštre škare te grane rezati pod kutom od 45 stupnjeva.
Prezimljavanje mini ruže
Tijekom zime bi mini ruže trebalo osigurati uvjete za “odmaranje”. Treba je smjestiti u svijetlu prohladnu prostoriju, u kojoj će biti zaštićena od smrzavanja. Povremeno je zalijte, ali ne pretjerujte s vodom. Mini ruža će odbaciti lišće, a na proljeće će izrasti novo.
Ako mini ružu uzgajate na otvorenom, s dolaskom zime bi je trebalo zaštititi, osobito ako temperatura pada ispod -12 °C. Druga mogućnost je da posudu s biljkom unesete u zatvoreni prostor.
Presađivanje mini ruže
Kada uočite da je korijen vaše biljke postao pregust, tada bi je trebali presaditi. Biljku presadite u nešto veću posudu, a pri tome nastojte s korijena ukloniti što više stare zemlje.
Zaštita mini ruže od bolesti i nametnika
Mini ruže su na neke bolesti i nametnike osjetljivije od klasičnih ruža. Stoga treba paziti i pravovremeno poduzeti mjere na suzbijanju. Pojava crnih točkica na listovima ukazuje na gljivično oboljenje, a isto tako se može pojaviti pepelnicu, kao i na biljne uši.
Za borbu protiv bolesti valja odrezati zahvaćene dijelove biljke i upotrijebiti fungicide, a problem biljnih ušiju rješavamo insekticidima.
Predivno.
Sviđa mi se vaše stručno pojašnjenje.
Volim cvijeće,ali puno ne znam o njihovom uzgoju,njegovanju…